Inköp och lagkassa
Inköpsbehov och utgifter uppstår regelbundet för ett lag. Här kan du läsa om vad som gäller kring lagkassa och för olika typer av inköp.
Dessa utgifter står föreningen för till ungdomslag:
- Startkit för förstaårslag: Koner, västar, pump, sjukvårdsväska målvaktströja, målvaktshandskar, en boll per spelare.
- Plan och hallhyra: Använd så långt som möjligt B-planen (Multiarenan) och Prefab som föreningen själva förfogar över. Stora konstgräsplanen, A-planen, ägs av kommunen vilket innebär kostnader för föreningen för varje bokning.
- Domaravgifter
- Fotbollar: Ungdomslag får nya bollar i samband med storleksbyte.
- Matchtröjor
- Anmälningsavgifter för serier och max två cuper per lag och säsong. Fler cuper bekostas av lagkassa. Lagen ansvarar själva för att anmäla sitt lag till cuper. Betalningsunderlag skickas sedan till kansliet som betalar anmälningsavgiften. Detta gäller oavsett om det är lagkassan eller sektionen som står för avgifterna.
- Vid resa till bortamatch som arrangeras av Västerbottens/Svenska fotbollsförbundet står Sävar IK för busskostnader. Även för övriga bortamatcher om resvägen till bortamatch överstiger 80 km enkel väg. Minibuss ska inte användas.
- Läger i VFF:s regi: De två första breddlägren betalas av spelarnas föräldrar. Senare verksamhet betalas av föreningen.
Exempel på utgifter som lagkassor eller föräldrar står för är:
- Deltagaravgifter till cuper (mat och logi)
- Resor i samband med cuper
- Overaller
- Förbrukningsartiklar till sjukvårdsväska
- All annan fotbollsutrustning förutom matchtröjan
- De två första VFF lägren (ansvarig lagtränare ansvarar för att anmäla i Fogis. Fotbollssektionen förskotterar avgiften och kansliet fakturerar familjen).











