Välkommen att spela innebandy med Sävar IK/Korpen
Välkommen att spela innebandy med Sävar IK/Korpen!

Välkommen att spela innebandy med Sävar IK/Korpen!
Julen är här och det innebär att Sävar hälsar välkommen många ”hemvändare” som kommer hem till sina familjer för att fira jul 🎄 I torsdag var hemvändarna William Sandqvist tv och Elmer Andersson th med på Korpen innebandy. Nu vill Sävar IK Korpen bjuda in till ”Mellandags innebandy” onsdag den 27/12 kl 20.30 i Sävaråhallen för alla hemvändare och ordinarie spelare. Kul om vi kunde mötas och motionera bort lite julskinka! Tipsa den du tror skulle vilja vara med. Den tillfälliga koden för att komma in kommer vara 1111.
Korpen innebandy består att ett gäng på ca 30 män och kvinnor i åldrarna 13-55 år som träffas regelbundet torsdagar och söndagar för att motionera ihop.
God Jul!
Nytt för i år är att Sävar IK Korpen är ett av 17 lag som kommer spela i Korpen serien i Umeå. Som ni ser ett lag med en målvakt och resten forwards!😉
Vi kommer som vanligt att köra torsdagar i B-Hallen och söndagskvällar i Sävaråhallen för alla som vill inte vill spela seriespel men som vill fortsätta motionera.
PS vi tackar Sävar IBFs damlag för matchtröjorna
#livslångtidrottande
Nu tar Korpen innebandy julledigt och är åter tillbaka den 2/1.